Przychodnia
Weterynaryjna
Pupil


Kastracja

Kastracja

Kastracja to zabieg  pozbawiający płodności. Wyróżniamy kastrację chirurgiczną (polega na usunięciu jąder i skutkuje trwałą niepłodnością) oraz farmakologiczną (polega na podawaniu leków, które powodują pozbawienie płodności na jakiś czas).

W naszej lecznicy wykonujemy zabiegi kastracji psów i kotów.

W starszym wieku (powyżej 7 roku życia) u większości samców (ok. 50-70% osobników) pojawiają się problemy z prostatą. Początkowo są to stany zapalne czy łagodne rozrosty, które z czasem mogą przerodzić się w proces złośliwy. W przypadku zmian łagodnych czy częstych zapaleń leczeniem z wyboru, które daje pozytywne efekty, jest kastracja. Niestety zabieg ten jest przeciwwskazany, jeśli mamy do czynienia ze złośliwym rozrostem nowotworowym (podejrzewanym lub potwierdzonym badaniem histopatologicznym pobranego fragmentu tkanki), zwłaszcza jeśli proces obejmuje również jądra.

Poprzez kastrację ograniczamy również prawdopodobieństwo wystąpienia czyraczycy okołoodbytowej do kilku % u psów, natomiast u kotów zabieg ten pozytywnie wpływa na ograniczenie włóczęgostwa i walk z innymi kocurami. Jeśli wykastrujemy kocurka odpowiednio wcześnie nie powinien znaczyć terenu moczem, co w przypadku kotów niewychodzących na dwór jest dla właściciela niezwykle istotne ?

Kiedy pies kończy swoją karierę jako reproduktor powinien zostać wykastrowany w celach profilaktycznych!

Należy tu również wspomnieć, że kastracja profilaktyczna jest zabiegiem niskiego ryzyka. Jeśli jest przeprowadzona właściwie, wiąże się z niewielkim urazem tkanek i nie nastręcza kłopotów z gojeniem. U kotów kastracja nie wymaga zakładania szwów ani wizyt kontrolnych. U psów zakładane są szwy wchłanialne, niemniej jednak właściciel jest proszony przez weterynarza o przyjście na kontrolną wizytę ze zwierzęciem po 10 dniach. Linia cięcia musi być chroniona przed lizaniem, dlatego psy maja zakładane kołnierze. U kota zabezpieczenie nie jest konieczne.
Psy po kastracji przeprowadzonej w młodym i średnim wieku nie tracą swojego temperamentu, jednak osobniki zbyt intensywnie reagujące na stymulację hormonalną uspokajają się.
Po zabiegu (podobnie jak w przypadku sterylizacji samicy) w okresie od 3 do 8 tygodni zwalnia metabolizm. Nie oznacza to jednak, że zwierzę będzie grube. Jeśli właściciel jest tego świadomy i zapewni swojemu pupilowi odpowiednią ilość ruchu oraz zmniejszy podaż i/lub kaloryczność pokarmu problem nadwagi się nie pojawi.

Kastracja
Sterylizacja
Znakowanie zwierząt