Przychodnia
Weterynaryjna
Pupil


Znakowanie zwierząt

Znakowanie zwierząt

Po co znakować zwierzęta?

Po to, by możliwe było bezsprzeczne określenie tożsamości zwierzęcia oraz jego przynależności do konkretnego właściciela.

ZACZIPOWANE ZWIERZĘ NIE JEST ANONIMOWE !!!

Jakie są metody znakowania zwierząt?

Do niedawna najczęściej stosowaną metodą znakowania było tatuowanie. Niestety na przestrzeni lat metoda ta okazała się niewystarczająca i mało skuteczna. Dlatego od wielu lat za najpewniejszy sposób trwałego oznakowania zwierzęcia uważa się czipowanie. Jednak aby było ono skuteczne i spełniło oczekiwania musi iść w parze z prawidłowo opracowaną i często aktualizowaną bazą danych.

Co to jest mikroczip?

To miniaturowe urządzenie (układ scalony) zaprogramowane specjalnym 15 cyfrowym numerem. Ten elektroniczny identyfikator wszczepiany jest przez lekarza weterynarii pod skórę zwierzęcia za pomocą specjalnej igły i strzykawki (igła o średnicy kilka razy większej niż igła iniekcyjna). Procedura trwa kilkanaście sekund i nie jest bardziej bolesna niż zastrzyk.

Jak to działa?

Po oznakowaniu zwierzęcia mikroczipem lekarz weterynarii umieszcza dane zwierzęcia i jego właściciela w bazie danych. Dane przypisane są konkretnemu numerowi czipa.

Dzięki specjalnemu czytnikowi wysyłającemu fale radiowe odbierane i przetwarzane przez mikroprocesor, możliwe jest odczytanie numeru czipa i sprawdzenie tożsamości zwierzęcia oraz skontaktowanie się z jego właścicielem.

Zobacz jak wygląda baza danych TU

 

Kiedy czipowanie zwierząt jest konieczne?

Pies i kot muszą być bezwzględnie oznakowane za pomocą mikroczipu przed planowanym wyjazdem za granicę oraz zwierzęta biorące udział w wystawach. W przypadku wszystkich pozostałych zwierząt decyzja o oznakowaniu należy do właściciela. Zachęcamy, aby z tego nie rezygnować i tym samym zwiększyć szanse pupila na szybki powrót do domu w razie zagubienia.

Kastracja
Sterylizacja
Znakowanie zwierząt