Przychodnia
Weterynaryjna
Pupil


Gorące uszy

Gorące uszy

Podwyższona temperatura miejscowa w okolicy uszu świadczy zwykle o toczącym się procesie zapalnym i związanym z nim bólem. Przyczyn może być wiele – bakterie, grzyby, pasożyty, ciało obce i inne. Powinieneś  zatroszczyć się o komfort i spokój pupila, który może okazywać irytację, miauczeć rzewnie i bronić się przed dotykaniem uszu. Pamiętaj – nie podawaj leków na własną rękę, nie próbuj samemu czyścić uszu, bo w niektórych przypadkach  nie jest to wskazane. W celu dokładnego zbadania, postawienia rozpoznania i rozpoczęcia leczenia skorzystaj z pomocy lekarza weterynarii.

Wiadomym jest fakt, że nawracające choroby uszu mają często inne podłoże i ich przyczyna nie leży w samych uszach. I tak na przykład nie leczona niedoczynność tarczycy u psów, przewlekłe stany zapalne gruczołów okołoodbtowych oraz alergie mogą wyrażać się objawami ‚usznymi’. Zazwyczaj leczenie zapalenia zewnętrznych przewodów słuchowych jest długotrwałe i wymaga zaangażowania ze strony właściciela. Praca weterynarza w gabinecie to tylko początek. Aby Wasz Pupil szybko wrócił do zdrowia konieczne jest  ścisłe przestrzeganie zaleceń. Nieregularne podawanie leków czy zbyt wcześnie przerwane leczenie skutkują szybkimi nawrotami objawów i wytworzeniem zjawiska opornosci drobnoustrojów na leki.

W trakcie wizyty weterynarz może zalecić podawanie antybiotyków doustnych, leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, wykonanie wymazu i posiewu lub także badań krwi jeśli okażą się konieczne.

Kastracja
Sterylizacja
Znakowanie zwierząt